Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który przypada 23 kwietnia biblioteka szkolna organizuje "Konkurs pięknego czytania", w wyniku którego wybierzemy MIstrza i Wicemistrza pięknego czytania z klas 4 - 6. Zachęcamy  do aktywnego  włączenia się do naszej czytelniczej inicjatywy wszystkich uczniów, wychowawców oraz polonistów.

Zasady konkursu:

·       Konkurs adresowany jest do uczniów klas 4 – 6 naszej szkoły.
·       W każdej klasie 4 - 5 - 6 należy wyłonić dwie najlepiej czytające osoby w eliminacjach klasowych. Eliminacje klasowe przeprowadza nauczyciel polonista we współpracy z wychowawcą klasy. Uczniowie w klasie czytają dowolny lub zalecony przez nauczyciela tekst literacki (proza).
·       Przedstawiciele wybrani w klasie wezmą udział
w finale szkolnym, który odbędzie się 26 kwietnia,
we wtorek, o godzinie 9.15 w sali nr 11.
·       Do czytania w finale można wybrać dowolny fragment z polecanych poniżej  książek:
·       dla klas 4: „Akademia pana Kleksa” lub „Mikołajek”;
·       dla klas 5: „W pustyni i w puszczy” lub „Chłopcy z Placu Broni”;
·       dla klas 6: „Opowieści z Narnii” lub „Felix, Net i Nika”.
·       Uczeń wybiera fragment książki, którego czas czytania nie przekracza 3 minut.

Dalsze informacje w Regulaminie Konkursu.

W ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich  (23 kwietnia)  biblioteka szkolna ogłasza konkurs  dla klas 4 - 6

Regulamin szkolnego konkursu czytelniczego „Konkurs pięknego czytania” dla uczniów klas 4 - 6

Cele konkursu:

• Popularyzacja książki i czytelnictwa wśród uczniów.
  • Propagowanie idei pięknego czytania.
  • Poszerzenie kompetencji czytelniczych (doskonalenie umiejętności posługiwania się żywym słowem, wyraźnego i wyrazistego czytania, sztuka interpretacji tekstu).
  • Rozwijanie aktywności czytelniczej uczniów.
  • Rozbudzanie wrażliwości na piękno języka literackiego.
  • Rozwijanie kompetencji autoprezentacji.

Zasady konkursu:

• Konkurs adresowany jest do uczniów klas 4 – 6 naszej szkoły.
  • W każdej klasie 4 - 5 - 6 należy wyłonić dwie najlepiej czytające osoby w eliminacjach klasowych. Eliminacje klasowe przeprowadza nauczyciel polonista we współpracy z wychowawcą klasy. Uczniowie w klasie czytają dowolny lub zalecony przez nauczyciela tekst literacki (proza).
  • Przedstawiciele wybrani w klasie wezmą udział w finale szkolnym, który odbędzie się 26 kwietnia, we wtorek, o godzinie 9.15 w sali nr 11.
  • Do czytania w finale można wybrać dowolny fragment z polecanych poniżej  książek:
  • dla klas 4: „Akademia pana Kleksa” lub „Mikołajek”;
  • dla klas 5: „W pustyni i w puszczy” lub „Chłopcy z Placu Broni”;
  • dla klas 6: „Opowieści z Narnii” lub „Felix, Net i Nika”.
  • Uczeń wybiera fragment książki, którego czas czytania nie przekracza 3 minut.
  • Charakter (wesoły, smutny, poważny, ironiczny itd.) wybranego tekstu powinien być dostosowany do umiejętności i osobowości uczestnika konkursu.

Przygotowanie do udziału w konkursie:

1.Nazwiska uczestników „Konkursu pięknego czytania” należy zgłosić do biblioteki w dniach 11-13 kwietnia 2022 r.(poniedziałek – wtorek - środa - przed przerwą świąteczną).

2. Uczestnicy finału mogą wypożyczyć książkę z biblioteki, aby się przygotować.

3. Podczas konkursu szkolnego – finału - przed  wystąpieniem uczeń:

a) przedstawia się głośno,

b) podaje imię i nazwisko autora oraz tytuł książki,

c) czyta przygotowany fragment z książki przyniesionej ze sobą.

Każde czytanie podlega ocenie  według następujących kryteriów:

a) trafny wybór tekstu - dostosowany do cech psychofizycznych czytającego,

b) dykcja [wzorowa, poprawna, słaba];

c) modulacja głosu (czytający wyraża np.: radość, przerażenie, zdziwienie, niedowierzanie, obojętność, niezadowolenie lub posługuje się drwiną, sarkazmem, ironią, żartem itp.)

[Kryteria do modulacji głosu: właściwa, zazwyczaj stosowana poprawnie, nie zawsze stosowana poprawnie, rzadko stosowana, brak zmiany barwy głosu, czytanie monotonne];

d) świadome zastosowanie gestu i mimiki;

e) ogólny wyraz artystyczny.

Charakterystyka zwycięzcy

Zwycięzca „Konkursu pięknego czytania” czyta:

a) odpowiednio głośno,

b) biegle,

c) wyraziście,

d) poprawnie artykulacyjnie,

e) uwzględnia znaki interpunkcyjne,

f) stosuje pauzy,

g) wyraża różne nastroje i emocje.

h) otrzymuje tytuł Mistrza pięknego czytania w roku szkolnym 2021/2022.

Termin – konkurs odbędzie się 26.04.2022 r., we wtorek, w sali  nr 11  na 3 godzinie lekcyjnej, czyli o godz. 9.15

Jury konkursu:

Pani wicedyrektor szkoły, nauczyciel języka polskiego oraz nauczyciele bibliotekarze.

Nagrody:

Laureaci konkursu  to Mistrz i Wicemistrz pięknego czytania, którzy otrzymają dyplomy i nagrody książkowe na zakończenie roku szkolnego, a ich nazwiska znajdą się na stronie internetowej szkoły.

Przyznane zostaną także wyróżnienia w konkursie.

Organizatorzy:

Ewa Michalak, Małgorzata Kozak, Magdalena Fijałkowska