Biblioteka Szkolna organizuje wspólnie z Oddziałem Przedszkolnym konkurs recytatorski dla dzieci z klas 0-3 pt. "Jestem Patriotą".
Wiersze o tematyce patriotycznej oraz poświęcone naszej ojczyźnie można wypożyczyć z biblioteki.
Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się w Regulaminie.

Zachęcamy serdecznie uczniów do występów publicznych i odkrywania talentów aktorskich.

REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO POEZJI PATRIOTYCZNEJ pt. „Jestem patriotą”

Organizator:

Konkurs zorganizowano w ramach  Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Organizatorem konkursu jest biblioteka szkolna wspólnie z oddziałem przedszkolnym SP nr 10 w Lublinie

Cele konkursu:

• Rozwijanie zdolności recytatorskich;
  • Popularyzacja poezji wśród dzieci i młodzieży;
  • Rozbudzanie wrażliwości na piękno języka poetyckiego;
  • Zachęcanie uczniów do występów publicznych;
  • Uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.

Ogólne zasady uczestnictwa:

• Konkurs przeznaczony jest dla klas 0 -3
  • Każda klasa typuje dwóch – trzech przedstawicieli wyłonionych podczas eliminacji klasowych
  • Uczniów do udziału w konkursie zgłasza wychowawca poprzez dziennik elektroniczny do organizatorów do dnia 20 października 2023 r.
  • Finał konkursu odbędzie się w czytelni szkolnej w piątek 27 października (godzinę podamy w ostatnim tygodniu)

Tematyka konkursu recytatorskiego:

• Utwory o tematyce patriotycznej sławiące dzielnych Polaków, podkreślające bohaterstwo rodaków, zagrzewające do walki o wolność kraju czy wyrażające miłość, poświęcenie i pracę dla ojczyzny, a także oddające piękno naszego kraju.

Komisja konkursowa:

Uczestników ocenia komisja, w skład której wchodzą: Dyrektor, przedstawiciel Rady Rodziców, organizatorzy oraz nauczyciel języka polskiego.

Kryteria oceny recytacji:

• Zaprezentowanie utworu (autor, tytuł utworu na początku występu)  (1 p.)
  • Dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie (0-3 p.);
  • Interpretacja tekstu (logiczne akcentowanie wyrazów i zdań, intonacja, modulacja głosu, tempo mówienia) (0-3 p.);
  • Ogólny wyraz artystyczny (postawa recytatora – gest, ruch sceniczny; ubiór; ewent. rekwizyt) (0-3 p.).

Uczestnik może uzyskać maksymalnie 10 punktów

Po zaprezentowaniu przez dzieci przygotowanych wierszy komisja na podstawie uzyskanej punktacji, po naradzie, ogłosi wyniki w dwóch kategoriach: klasy 0-1 oraz klasy 2-3

Nagrody w konkursie

Laureaci I, II, III miejsca otrzymają nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Szczególnym wyróżnieniem będzie prezentacja wiersza i występ podczas uroczystości z okazji Święta Niepodległości  w naszej szkole.

oprac. M.K.