Szkoła Podstawowa nr 10 im. H. Sienkiewicza
81 74 72 846
  • Szkoła Podstawowa nr 10 w Lublinie

Warsztaty krawieckie odbywały się przez cały rok szkolny od września do końca maja. Uczestniczyło w nich 14 uczniów w tym 9 dziewczynek i 5 chłopców.

Na pierwszych zajęciach uczniowie zapoznali się z programem, celami i zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na zajęcia krawieckich. Uczniowie skompletowali potrzebne przybory krawieckie, z których systematycznie korzystali w czasie zajęć. W pierwszej kolejności zapoznali się z techniką szycia ręcznego i rodzajami ręcznych szwów  ozdobnych. Samodzielnie wyszyli muliną na kolorowym  płótnie  kilka ozdobnych szwów (łańcuszek, przed igła, za igłą, fastryga i obrzucający). Następnie uszyli z wykorzystaniem maszyn worki na przybory.

Uczniowie brali udział w międzyszkolnych konkursie krawieckim „Uszyj skarpetę na prezenty od św. Mikołaja” i „Uszyj baranka lub zajączka” organizowanych przez naszą szkołę. Konkursy przyciągnęły wielu uczniów klas I-III z lubelskich szkół. Na korytarzu naszej szkoły można było obejrzeć wszystkie prace konkursowe. Zgodnie z kalendarzem szkolnym uczniowie wykonali ozdoby świąteczne bożonarodzeniowe i wielkanocne, które zostały przekazane na kiermasz szkolny. Ozdoby choinkowe, pisanki, kurki oraz zajączki cieszyły się na kiermaszach dużym zainteresowaniem.

Zakupione maszyny do szycia, bardzo usprawniły naszą pracę i przyczyniły się do realizacji ciekawych i różnorodnych pomysłów: walentynkowe serca, tulipany dla mamy, muszki dla taty, poduszeczki na szpilki. Uczniowie z pomocą nauczycielek nauczyły się obsługiwać maszynę, zwracając uwagę na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Rozwijali w ten sposób zdolności manualne,  wyobraźnię przestrzenną, zdobywali praktyczną umiejętność przydatną na co dzień. Warsztaty uczyły cierpliwości i pokazywały, że efekt końcowy wymaga wiele pracy na poszczególnych etapach. Umiejętność szycia uzmysłowiła, że wiele rzeczy można wykonać samodzielnie wykorzystując to, co mamy już w domu. Zajęcia cieszyły się uznaniem wśród uczniów jak i rodziców.

Maszyny zostały zakupione w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”.

To inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki celem odkrywania  talentów i rozwijania zainteresowań na pozalekcyjnych kołach.