Szkoła Podstawowa nr 10 im. H. Sienkiewicza
81 74 72 846
  • Szkoła Podstawowa nr 10 w Lublinie

16 maja 2023 r. razem z klasą 3 b wybraliśmy się na wycieczkę do Poleskiego Parku Narodowego oraz do Chełma. Najpierw pojechaliśmy do Ośrodka Dydaktycznego-Administracyjnego PPN
w Urszulinie, gdzie obejrzeliśmy krótką prezentację o żółwiach błotnych i ich życiu. Następnie pan przewodnik zaprowadził nas do Ośrodka Ochrony Żółwia Błotnego, w którym mogliśmy na własne oczy zobaczyć małe zwierzątka, uratowane przez pracowników parku. Pan Tomek wytłumaczył nam, dlaczego tam się znajdują, jak wyglądają, żyją i czym różni się samica żółwia od samca.

Wzbogaceni w nową wiedzę poszliśmy kupić sobie pamiątki, a po udanych zakupach wyruszyliśmy do lasu. Już na wejściu przywitały nas komary, które i tak nie przeszkodziły nam w zdobywaniu wiedzy o torfie, torfowisku, roślinach takich jak owadożerna rosiczka oraz o głównej atrakcji, czyli dębie Dominiku. Na końcu ścieżki przywitał nas rechot żab, wełnianki, perkozy i mewy, a także ciekawostka dotycząca torfowiska. Pan przewodnik pokazał nam, jak głębokie jest bagno porośnięte spleją, wbijając w niego długi drąg. Wracając tą samą ścieżką słuchaliśmy śpiewu ptaków i podziwialiśmy przyrodę. Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Przyrodnicze PPN. Tam dowiedzieliśmy się, jak żyli kiedyś ludzie na Polesiu. Zobaczyliśmy jak mieszkali oraz dowiedzieliśmy się, że najstarsza osoba w rodzinie spała na zapiecku. Były tam także różne narzędzia np. do łowienia ryb, siekania trawy, międlenia lnu itp. W Muzeum znajdowały się także eksponaty zwierząt zamieszkujących Park np. myszołowy, jastrzębie, bociany, borsuki, wilki, itp. Po tak ciekawej lekcji pojechaliśmy na obiad, po którym pełni wrażeń dotarliśmy do Chełma, gdzie czekał na nas Duch Bieluch i podziemia kredowe. Było tam ciemno, zimno i ślisko - musieliśmy uważać, ale ściany z kredy i opowiadania przewodnika robiły na nas wrażenie. Głównym bohaterem był gospodarz podziemi, który opowiedział nam o sobie, a na sam koniec wystraszył nas. Ostatnim punktem wycieczki była Góra Katedralna, gdzie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia, a nasz przewodnik opowiadał nam ciekawostki z historii Chełma.
Dzięki tej wycieczce zrozumiałam, że warto doceniać piękno przyrody, poznawać jej mieszkańców i zwracać uwagę na wszystko dookoła mnie. Wycieczka była ciekawa, pełna wrażeń, a także niezapomniana, ponieważ mogłam ten czas i naukę dzielić z moją klasą oraz naszą wychowawczynią, która dbała o nasze bezpieczeństwo i dobre samopoczucie.

Tekst: Zuzanan Baran klasa 2 b