W dniach 9-10 maja br. uczniowie klas siódmych uczestniczyli w programie profilaktyki zintegrowanej Archipelag Skarbów w ramach projektu Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Realizatorzy z Instytut Profilaktyki Zintegrowanej przez dwa dni prowadzili zajęcia z młodzieżą a ponadto odbyło się spotkanie z Rodzicami uczniów biorących udział w programie oraz  szkolenie Rady Pedagogicznej.
Podejmowane działania tworzą modelowy system służący wspieraniu kondycji psychicznej uczniów oraz zwiększaniu kompetencji wychowawczych i profilaktycznych nauczycieli i rodziców – w szczególności tych kompetencji, które są przydatne w sytuacjach kryzysowych.

"Program Archipelag Skarbów opiera się na modelu profilaktyki zintegrowanej, w którym przyjmuje się, że „treści programu muszą dotyczyć kluczowych rozwojowo tematów i uruchamiać głębokie, silne motywacje skłaniające do zgeneralizowanej zmiany postępowania”. Program odwołuje się do marzeń i pragnień młodych ludzi związanych ze szczęściem w miłości i życiu osobistym oraz realizacją życiowych pasji. Program jest ukierunkowany na osłabienie czynników ryzyka i wzmacnianie działania czynników chroniących, które mają udokumentowany w badaniach związek z podejmowaniem przez młodzież zachowań problemowych. Wzmacniane czynniki chroniące to: więź z rodzicami, nauczycielami oraz innymi pozytywnymi dorosłymi oraz utożsamianie się z własnym system wartości (religijnym lub świeckim). Uczestniczenie w programie ma chronić młodzież przed negatywnym wpływem przebywania w środowisku osób, które sięgają po substancje psychoaktywne (alkohol i narkotyki)." (za: www.programyrekomnedowane.pl)
Program profilaktyki zintegrowanej Archipelag Skarbów wpisany jest do Systemu rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego prowadzonego przez ORE, PARPA, KBPN, IPIN.