Szkoła Podstawowa nr 10 ma różne sposoby upamiętnia i przybliża swoim uczniom rocznicę wybuchu II wojny światowej i agresji ZSRR na Polskę. 20 września uczniowie klasy 8a udali się w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki do Muzeum Państwowego na Majdanku. Wraz z przewodnikiem skonfrontowaliśmy swoją ,,książkową” wiedzę z pozostałościami Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady.

Funkcjonujący w latach 1941 -1944 Obóz był świadkiem cierpienia ponad 200 tysięcy więźniów. W ciszy należnej temu miejscu słuchaliśmy przewodnika, rozwiązywaliśmy ciekawe karty pracy i spotykaliśmy zwiedzających z różnych stron świata, którzy podobnie jak my, przybyli na Majdanek aby złożyć hołd umęczonym i zamordowanym. Majdanek to miejsce, które przybliża bolesną historię Lublina, Polski, Europy i świata.