21 września byliśmy z klasą na warsztatach w Akademii Medycznej w Lublinie. Warsztaty odbyły się w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki, a dotyczyły podstawowych zabiegów ratujących życie. Na początku  była przypominajka o tym, co trzeba zrobić, gdy zobaczymy osobę potrzebującą pomocy i jak powinniśmy się zachować, gdy będziemy ją ratować. Dowiedzieliśmy się, że  najpierw musimy zadbać o  swoje bezpieczeństwo i dopiero przechodzimy do ratowania innych.

Potem pani ratowniczka pokazała nam, jak sprawdzić, czy poszkodowana osoba jest przytomna. Następnie podzieliliśmy się na cztery grupy i uczyliśmy się udzielania pierwszej pomocy ćwicząc na fantomie. Później pan ratownik dał nam defibrylator i robiliśmy krok po kroku to, co mówił nam głos płynący z tego urządzenia. Następnie pani ratowniczka położyła się i udawała, że jest nieprzytomna, a my mieliśmy za zadanie ułożyć ją w odpowiedniej bezpiecznej pozycji. Na samym końcu uczyliśmy się jak uratować osobę, która się zadławiła. Zajęcia były bardzo interesujące i pouczające, ponieważ będziemy już wiedzieli , jak udzielić pierwszej pomocy i co trzeba robić, gdy ktoś zasłabnie albo ulegnie wypadkowi.

Tekst: Alicja Dębicka i Zuzanna Baran klasa 3 b