Czy po wystawieniu ocen w szkole nie dzieje się już nic ciekawego? Wręcz przeciwnie!!! 14.06.2023 r. Szkołę Podstawową nr 10 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie odwiedził niezwykły gość - pani Marianna Krasnodębska, pensjonariuszka Domu Pomocy Społecznej Kalina. Spotkanie z urodzoną w 1923 roku panią Kapitan Wojska Polskiego rozpoczęło się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i uroczystego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie gospodarze spotkania- klasa 8a (Mateusz Goral i Kuba Marcinek) zaprezentowali łączniczce Armii Krajowej prezentację poświęconą życiu Pani Marianny i jej rodziny - Państwa Jaroszów.

Pani Marianna nie była w stanie ukryć łez wzruszenia, kiedy oznajmiła zebranemu audytorium, że wiele razy było jej dane spotykać się z młodzieżą, ale jeszcze nigdy nikt nie zaskoczył ją taką prezentacją. Pani Marianna zaczęła opowiadać o losach swojej rodziny, o miejscu urodzenia – Piaskach, o śmierci braci i dziadka, oraz o pomocy, jakiej udzieliła jej familia przedstawicielom społeczności żydowskiej. Za pomoc w ukrywaniu Żydów - Jed Waszem – Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu wyróżnił panią Mariannę, jej brata i rodziców odznaczeniem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Nasz niezwykły gość opowiadał o swojej działalności w Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Dzięki Pani Mariannie społeczność szkoły poznała różne rodzaje nagród i odznaczeń przyznawanych osobom wybitnym i zasłużonym. Okazało się, że Pani Krasnodębska w 2008 otrzymała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Rok później była członkinią delegacji polskich Sprawiedliwych w Kanadzie, a w 2020 wyróżniona Medalem „Pro Bono Poloniae”, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. W 2022 r. pani Marianna została wyróżniona Medalem „Zasłużony dla Miasta Lublin".

Żal było kończyć spotkanie, zostało jeszcze sporo pytań do naszej ,,sąsiadki”, ale musieliśmy dać odetchnąć naszemu niemal stuletniemu gościowi, zdążyliśmy jednak kilkukrotnie podziękować Pani Mariannie owacjami na stojąco. Będziemy czekać na kolejne spotkanie i już dziś zapraszamy panią Mariannę na stupięciolecie naszej szkoły, które będziemy świętować we wrześniu roku szkolnego 20223/2024. Dziękujemy Pani Mariannie, że zaszczyciła nas swoją wizytą, obcować ze świadkiem żywej historii to niesamowity zaszczyt i wyróżnienie!!!

Fotorelacja z imprezy: