W ramach obserwacji i analizy środowiska szkolnego, w szkole podjęto decyzję o wprowadzeniu tutoringu rozwojowego, który obejmuje klasy: 4a, 4b, 4c, 4d, 5a, 5b, 5c, 7a, 7b. Rodzice /opiekunowie prawni uczniów z wyżej wymienionych klas wyrazili pisemne zgody na udział dzieci w projekcie. Uczniowie dokonali samodzielnego wyboru tutora do przyszłej pracy. Każda klasa miała do wyboru dwóch lub trzech tutorów ( w zależności od liczebności klasy). W ramach projektu, tutoringiem objętych jest 137 uczniów. Celowość prowadzenia tutoringu rozwojowego:
• zbudowanie partnerskiego sojuszu między placówką i rodzicami/opiekunami - sojuszu współdziałania wychowawcy - tutora i rodziców/opiekunów w zakresie zgodnego wspierania ucznia/wychowanka
• indywidualny, zrównoważony rozwój ucznia/wychowanka w oparciu o jego mocne strony (zasoby)
• partnerskie relacje w całej społeczności placówki oparte na podstawie dialogu personalnego, prowadzące do ukształtowania w placówce wspólnoty wzajemnie uczącej się

Sposób realizacji:
W ramach projektu odbyły się kursy tutorskie I stopnia dla 20 nauczycieli i wdrażana jest innowacja pedagogiczna. Kurs tutorski polegał na przygotowaniu nauczycieli i wychowawców do pracy metodą tutoringu szkolnego na każdym etapie edukacyjnym. Kurs uwzględnia specyficzne różnice wynikające z wieku uczniów i sytuacji uczniów oraz przygotowuje do współtworzenia w szkole klimatu opartego na relacjach budowanych w oparciu o założenia pedagogiki dialogu oraz szkoły skoncentrowanej na uczniu. W sierpniu 2017 r. tutorzy, w czasie obrad zespołu, wybrali kierunek tutoringu: rozwojowy. Wspólnie dokonali wyboru klas, w których będzie realizowany. Został wypracowany kontrakt uczeń- tutor – rodzic. Ustalono także sposób wyboru przez uczniów tutorów. Na Plenarnej Radzie Pedagogicznej (30.08.2017 r.), podjęto uchwałę o wprowadzeniu innowacji pedagogicznej We wrześniu, na pierwszym zebraniu (7 IX), tutorzy zaprezentowali rodzicom/opiekunom prawnym ideę i zasady pracy tutoringu rozwojowego. Rodzice otrzymali ulotki tematyczne, zapoznali się z prezentacją multimedialną. Rodzice wyrazili pisemną zgodę na udział ich dzieci w tutoringu. Do końca września trwały zapisy na listach chętnych do pracy w ramach tutoringu.

ZASADY TUTORINGU OBOWIĄZUJĄCE W SZKOLE PODSTAWOWEJ nr 10 im. HENRYKA SIENKIWICZA

TUTORING
• Proces zindywidualizowanej edukacji nakierowany na integralny - obejmujący wiedzę, umiejętności i postawy - rozwój podopiecznego
• Istotą tutoringu są cykliczne spotkania, w trakcie których w atmosferze dialogu, szacunku i zaufania, tutor pomaga uczniowi poszukiwać własną drogę do wiedzy, tożsamości oraz wielopłaszczyznowego rozwoju,

• Etapy tutoringu:
a) Poznanie podopiecznego (talenty, mocne strony, wartości, plany na przyszłość)
b) Wspólne wyznaczanie celów (zaplanowanie działań, kontrakt/umowa)
c) Realizacja przyjętego planu (monitorowanie)
d) Podsumowanie efektów współpracy (ewaluacja, świętowanie)

TUTOR
• Wierzy w możliwości ucznia, wspiera go i doradza, inspiruje, skłania do myślenia, dzieli się własnymi doświadczeniami i wiedzą
• Tutor wraz z uczniem wspólnie wyznaczają cele, oraz planują działania zmierzające do ich osiągnięcia
• Nie skupia się na problemach, ale na ich rozwiązaniu,
• Buduje pozytywne relacje interpersonalne
• Koncentruje się na mocnych stronach ucznia

TUTORIALE DLA UCZNIÓW - CELE

• Wykorzystanie potencjału ucznia i kreowanie pozytywnego myślenia w radzeniu sobie w różnych, niejednokrotnie w trudnych sytuacjach
• Akceptacja siebie( uczeń), wzrost zaufania do innych
• Rozwijanie wiary w potencjał ucznia
• Rozwijanie przekonania, że uczenie się przez całe życie jest możliwością zdobywania nowych umiejętności, doświadczę, systematyzowania i poszerzania wiedzy.
• Radzenie sobie z własnymi emocjami
• Uczenie poszanowania inności każdego człowieka
• Prowokowanie do podjęcia nowych wyzwań, pokonywania trudności.

ZASADY PRACY TUTORA

a) Narzędzia tutorskie
• empatyczny dialog/ rozmowa; szukanie wspólnego języka,
• dialog motywujący,
• Indywidualny Plan Potrzeb i Rozwoju (IPPR),
• określanie celu metoda indywidualnego projektu,
• wzmacnianie dobrych/mocnych stron podopiecznego,
• wzajemność/ dzielenie się doświadczeniami, przeżyciami/,
• zaufanie i szacunek wobec ucznia i jego wyborów.

b) W każdej klasie działa 2-3 tutorów.

c) Uczniowie zostają objęci opieką tutora trwającą przez cały rok szkolny

d) Tutor pracuje z podopiecznymi wg ściśle określonych zasad:
• w klasach IV spotkania grupach 1-2 osobowych raz w miesiącu albo częściej (z czasem dążymy do indywidualizacji spotkań), raz w tygodniu krótka rozmowa (podtrzymanie kontaktu),
• w klasach V i VII spotkania indywidualne raz w miesiącu, raz w tygodniu krótka rozmowa (podtrzymanie kontaktu)
• spotkania całej grupy podopiecznych z tutorem:, co najmniej raz w semestrze, spotkanie trwa 1 godzinę,

e) Tutor spotyka się z rodzicami podopiecznych: uczniów klas IV, V i VII przynajmniej raz w semestrze,
- Spotkania tutorskie odbywają się w odpowiednim, umówionym z podopiecznym miejscu / klasa, szkoła/. Obecność na tutorialu jest odnotowywana w Dzienniku Spotkań i Karcie Tutora.
- Jeżeli uczeń nie pojawi się na tutorialach przez dłuższy czas np. przez dwa miesiące, o zaistniałym fakcie Tutor informuje koordynatora zespołu Tutorów – Małgorzatę Kucharzyk (możliwa jest zmiana Tutora)

EWALUACJA

->Na koniec roku szkolnego 2017/2018 zostanie dokonana analiza stanu po dokonaniu wdrożenia programu (efekty działań tutoringu na obszary badane na początku roku szkolnego).
->Efektem ewaluacji końcowej będzie raport opracowany przez pracowników naukowych Akademii im. J. Długosza w Częstochowie.