4 marca w Szkole Podstawowej nr 10 miało miejsce podsumowanie projektu mającego na celu upamiętnianie członków podziemia antykomunistycznego. Zaproszenie na spotkanie z uczniami klas VI-VIII przyjęła Pani Magdalena Zarzycka – Redwan. Spotkanie uroczyście otworzyła Pani wicedyrektor Małgorzata Kucharzyk, która podkreśliła rangę spotkań z żywą historią.

Pani Magdalena Zarzycka – Redwan pierwsze dwa lata życia spędziła w więzieniu na Zamku Lubelskim. Jako córka więźniarki – zmarłej przy porodzie – spędziła dzieciństwo w domach dziecka, by na chwilę zamieszkać z ojcem – który skończył odsiadywać wyrok polityczny.

Przekaz poruszającej historii naszego gościa został wzmocniony przez projekcję filmu dokumentalnego produkcji TVP Lublin - ,,Urodzona na Zamku”. Prelekcja pani Magdaleny była przeplatana odpowiedziami na liczne pytania, które do gościa kierowała publiczność. Niespodzianką dla zaproszonej była niezwykle ciekawa prezentacja zaprezentowana przez autora- Pawła Frankowskiego i wzmacniana fragmentami wierszy poświęconych Żołnierzom Wyklętym. Pani Magdalena ze wzruszeniem zapoznała się z pracą ucznia klasy 8c a następnie wręczyła mu dyplom i nagrodę za zwycięstwo w Szkolnym Konkursie na prezentację poświęconą Żołnierzom Wyklętym.

Niezwykłym wydarzeniem było też spotkanie i rozmowa p. Magdaleny Zarzyckiej - Redwan z obecnymi na sali pensjonariuszami sąsiadującego z nami DPS Kalina.

Klasy VI, VII i VIII wielokrotnie przerywały spotkanie brawami a pod koniec chętnie zrobiły pamiątkowe zdjęcia z niezwykłym gościem. Pożegnalne kwiaty i podziękowanie wręczyli Pani Magdalenie Zarzyckiej - Redwan – Paweł Frankowski (klasa 8c) oraz Olaf Rogala (klasa 8a) – Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego SP10. Rangę tego wydarzenia doceniła także TVP Lublin, która materiał nakręcony podczas uroczystości wyemitowała w głównym (wieczornym) wydaniu Panoramy Lubelskiej.

Spotkanie przygotowali: p. Izabela Michałowska wraz z klasą 8c (przygotowanie dekoracji oraz części artystycznej spotkania), p. Elwira Kasperek z klasą 6a (przygotowanie zaproszeń na spotkanie oraz plakatów informujących o wydarzeniu), p. Grażyna Dudzic Gromnicka (dekoracja sali), p. Elżbieta Mila – Suska (zaproszenie pensjonariuszy z DPS Kalina) oraz p. Tomasz Szajewski (koordynacja organizacji spotkania),